The Wire

9.3
Hemen İzle
11402 kişi takip ediyor.

The Wire dizisine Genel Bakış

Amerika’nın 26. büyük şehri, Maryland eyaletinin ise en büyük şehri Baltimore’un yaşamadan bilemeyeceğiniz hikayesini izlemeye hazırlanın. Çünkü TV’da hikaye anlatıcılığının öncüsü The Wire, hafızalardan kazınması imkansız bir destan yazmaya geliyor. Özel bir programın uygulandığı bir hapishanede yaşananları konu edinen OZ ve mafya kavramının üç-beş silahlı adamdan çok daha başka anlamlara da geldiğini cesurca anlatan The Sopranos, HBO’nun o tarihe kadar çıkardığı en başarılı, en sıradışı yapımlardı. Bu iki dizinin başarısının üzerine yapım şirketi, ‘bağımsız ve kaliteli yayın’ ilkesini benimsediğini anlatabilmek için yeni bir dizi arayşına girişti. İşte tam da bu sırada 2000 yılında aynı adlı kitabını mini diziye uyarladıkları The Corner’ın yaratıcısı David Simon yepyeni bir projeyle kanalın kapısını çaldı. İlk sözleri de “Bunun bir polis-suçlu kovalamacası olmayacağına yemin ediyorum. İlk bakışta öyle görünecek. Ama bir Baltimore hikayesi olacak”tı. The Corner nasıl konusunu gerçek insanlar ve gerçek mekanlara dayandırıyor ama ‘köşe’deki uyuşturucu ticareti fonunda karakterlerin öykülerini anlatıyorsa The Wire da suç, suçlu, adalet, adalet mekanizmaları, kentsel dönüşüm, siyasi otorite ve öteki kavramları üzerinden Baltimore’un yaşam dinemiklerini ve Baltimore’da var olma şekillerini göz önüne seriyor. İyiyle kötünün ayrımına varmakta zorlanacağınız, her sezonunda varoşlardan eğitim sistemine, büyük suç örgütlerinden, dolandırıcı sendikalara Baltimore’un farklı bir köşesine keşfe çıkacağınız The Wire, HBO’nun itibarını artırmanın yanı sıra TV dünyasına da gerçekçilik, görsel hikaye anlatımı ve sosyal eleştiri gibi kavramlar kazandırdı.

The Wire dizisine ait tüm Sezonlar

Bölüm Adı
Yayınlanma Tarihi
Yorumlar 5 Yorum

Yorum yazmak için giriş yapmanız gerekiyor. Üyelik tamamen ücretsiz.

Üye ol.

Yorumlar spoiler içerebilir, yine de görüntülemek ister misiniz ?

 • pavlcenkoqKayıtlı Üye

  Toplumsal çürüme ,kurumsal yozlaşmalar çerçevesinde ilerleyen bence çok gerçekçi bir yapım. Ama önemli olan beklentiniz tabi. Bir polisiye dizisi olsa da çoğunlukla gözlem ve dinleme üzerinden ilerliyor. Aksiyon ,kovalamaca pek yer almıyor Cinayet ve narkotik birimlerinin işleyişini görüyoruz. Hikayeler yavaş ilerliyor bu tarzı ben daha çok seviyorum. Bence bir çırpıda izlenebilir. Özellikle Omar içinnn.


  1

  0

  Cevap yazmak için üye ol.
 • fellaxxxKayıtlı Üye

  İmdb puanına bakıpta gelip izleyecek kişi varsa diye yazıyorum . Yarım yamalak sezon finalleri ile ilerleyen bir dizi . Baltimore’da polis teşkilatı , politika ve uyuşturucu satıcılarını iyi anlattığı ve aralarındaki ilişkileri iyi işlediği düşünülebilir ama zaten bu kimin umrunda . İlk sezon hariç sıkıcı bir dizi .


  0

  0

  Cevap yazmak için üye ol.
×
×
Listelerim (0)
 • Henüz bir liste oluşturmadınız.
Reklamı Kapat